• Osobitná škola v Hnúšti bola zriadená v školskom roku 1985/86 v budove, ktorá bola odkúpená na tento účel a prestavbou prispôsobená na školské účely. V tom čase školu navštevovalo 15 žiakov. Prvou riaditeľkou školy a zároveň učiteľkou bola p. Kornélia Bacíková.
        • v školskom roku 1986/87 žiadalo riaditeľstvo o zriadenie druhej triedy a jedného oddelenia družiny.
        • v školskom roku 1987/88 sa rozšíril počet zamestnancov aj žiakov. Školu navštevovalo už 27 žiakov, boli vytvorené dve oddelenia družiny, čo sa odrazilo v príprave žiakov na vyučovanie.
        • školským rokom 1988/89sa OŠ ďalej rozrastá. Nastupujú nové vychovávateľky ako aj prvý kvalifikovaný špeciálny pedagóg p. P. Kochan. Začína sa vyučovať logopédia. Škola sa sťahuje do väčších priestorov.
        • školský rok 1989/90 - zriadila sa ďalšia trieda, do zboru pribudol nový učiteľ.
        • školský rok 1990/91 došlo k zmenám v pedagogickom zbore, rozšíril sa o ďalšieho špeciálneho pedagóga. Školu už navštevovalo 74 žiakov.
        • školský rok 1991/92 bola do funkcie zvolená p.Mgr.Janka Krištofová. Kolektív učiteľov sa rozrastá o ďalších špeciálnych pedagógov. V škole bolo 8 tried, 3 výchovné skupiny, spolu 78 žiakov.
        • školský rok 1992/93 sa zlepšuje materiálno-technické vybavenie školy, problémom naďalej ostáva nepostačujúca priestorová kapacita školy.
        • školský rok 1993/94 škola sa sťahuje do priestorov bývalej materskej škôlky.
        • v školskom roku 1994/95 škola trpí nedostatkom učebných pomôcok, pracovných nástrojov, materiálu, telocvičného náradia a náčinia. Napriek tomu škola dosiahla veľmi dobré výsledky dôkazom čoho boli výsledky inšpekcie. V tom čase bolo na škole 9 tried-ročníky 1-9, 1 pomocná trieda, spolu navštevovalo školu 82 žiakov.
        • školský rok 1995/96- ako aj nasledujúce školské roky - zmeny v metodike vyučovania jednotlivých predmetov, kvalitatívne zmeny týkajúce sa filozofie výchovy a vzdelávania, proces humanizácie a demokratizácie.
        • v roku 1999 škola získala právnu subjektivitu. Zriaďovateľom školy sa stal Krajský úrad v Banskej Bystrici.
        • v roku 2000 sa škola premenovala na Špeciálnu základnú školu.
        • v roku 2002 bola zriadená pri škole Špeciálnopedagogická poradňa.
        • od roku 2002 bola organizačnou súčasťou školy aj Základná škola pri nemocnici v Hnúšti, ktorá bola ku dňu 30.11.2004 zriaďovateľom zrušená a vyradená zo siete škôl.
        • v školskom roku 2003/2004 bola zriadená trieda pre žiakov s individuálnym vzdelávacím programom (Variant C).